Ekspertiz Servisleri İçin TSE Belgesi

Ekspertiz servislerini yakından ilgilendiren, servis işleyişinin yasalaşması için gerekli olan TSE belgesi almak adına bir takım belge ve prosedürler yayınlanmıştır. Ekspertiz servisi olarak yaptığımız çalışmaların kalitesini gün geçtikçe arttırmaya, siz değerli araç sahiplerine gerçek ve doğru bilgiyi aktarmaya devam ediyoruz. TSE belgesi oto ekspertiz faaliyetinin yapıldığı kurum ve kuruluş tarafından muhakkak alınmalıdır. Araç alım satımlarınızı kolaylaştıracak olan güvenilirliği arttıracak bir yasalaşma süreci bulunmaktadır. Belgeye ve yasaya ait bazı bilgiler ise aşağıda detaylandırılmış olup servisler tarafından yerine getirilmesi gerekenlerde yazmaktadır.

İzmir Oto Ekspertiz

1.Sınıf iş yeri iş alanı en az 70 m2 olacak ve 2WD araçlar için
2.Sınıf iş yeri iş alanı en az 70 m2 olacak ve 2WD/4WD araçlar için

Ayrıca İş yerinde, müşteri kabul alanı, müşteri bekleme alanı, idari büro, çalışanların soyunma odası, dinlenme ve yemek yeri (işyerinde yemek veriliyor ise) WC, lavabo, gibi mekânlar bulunmalıdır

İş yeri, mesken ve insan ikametine tahsis edilmiş binalarda olmamalıdır

İşyeri ruhsatında “Taşıt test merkezi/Oto ekspertiz vb gibi taşıt test/ekspertiz işi faaliyetinin yapıldığını ifade edebilecek bir iş kolu ibaresi yer almalıdır”

İş yerine gelen taşıtlarda test sırasında meydana gelebilecek hasarlara karşı taşıt iş yeri üçüncü şahıs mali mesuliyet sorumluluk sigortası kapsamlı genel sigortası yaptırılmalıdır

Araç marka, model, plaka, şasi numaraları gibi verilerle birlikte müşteri bilgileri bilgisayar ortamına girilmeli ve test sonuçları ile birlikte kayıt edilerek, bunlar en az beş yıl süre ile muhafaza edilmelidir. Bu bilgiler üçüncü şahıslarla kesinlikle paylaşılmamalıdır

Taşıtın testine başlamadan önce lastik hava basınçlarının uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

İş yerinde taşıt, dinamometre testi sırasında sabitlenmelidir

İş yerinin teknik sorumlusu en az meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezunu veya çıraklık eğitim merkezinden alınmış ustalık belgesine veya mesleki yeterlilik sertifikasına sahip olmalıdır.

Ayrıca iş yerinde ustalık belgesine veya mesleki yeterlilik sertifikasına veya kalfalık belgesine sahip bir eleman bulunmalıdır.

Teknik sorumlu ile elemanın uzmanlık alanları aynı olmamalı ve mutlaka bunlardan birisi boya veya kaporta konusunda belgeli olmalıdır.

HYB Kontrol formunu indirmek için tıklayınız

TSE Belgesi Almak için

TSE nin 09.08.2018 Perşembe günü Ankara’da yapmış olduğu bilgilendirme toplantısında, Oto Ekspertiz istasyonlarının belgelendirilmesine başlanacağı ve belgelendirmenin nasıl yapılacağı açıklandı.

  1. Öncelikle kullanmış olduğunuz cihazların doğru ölçüm yaptığından emin olmak için, cihazlarınızı satın aldığınız firmaya ayar ve kalibrasyonunu yaptıracaksınız. (Cihazlarınızı en son ne zaman kalibrasyon yaptırdığınızı kontrol edin). TSE geldiğinde cihazlarınız doğru ölçüm yapmazsa, hem belge alamayacaksınız hemde  TSE ye yatırdığınız kontrol ücreti boşa gidecektir.
  2. TSE nin doğrulama ünitesini sizin cihazınıza bağlayabilmesi için gerekli aparatı, cihazı satın aldığınız firmadan temin edip, nasıl bağlanacağını öğreneceksiniz.
  3. Cihazlarınıza TSE tarafından doğrulama kontrolü yapılabilmesi için TSE tarafından istenilen yazılım kontrol programını cihazlarınızı satın aldığınız firmadan temin edip, bilgisayarlarınıza yükleyeceksiniz.
  4. Buradaki linkte bulunan müracaat formunu doldurarak TSE nin otoekspertiz@tse-sjt.com adresine mail olarak veya 0312 385 95 81  numaraya fax olarak göndereceksiniz. Kullandığınız cihaz modellerini kontrol etmeyi ve eksik olanları eklemeyi unutmayınız.
  5. TSE, cihazlarınıza uygundur dedikten sonra, Hizmet yeterlilik belgesini almak için bizim kanalımızla veya direk olarak kendiniz TSE nin web sayfasından, buradaki açıklamalarda anlatıldığı gibi müracaat ederek Hizmet yeterlilik belgenizi alacak ve yetkili ekspertiz istasyonu olacaksınız.

TSE tarafından yapılması istenen hazırlıkları görmek için buraya tıklayabilirsiniz.
İzmir ekspertiz fiyatları, izmir oto ekspertiz, izmir ekspertiz servisi, ikinci el ekspertiz servisi gibi aramalarda web sitemiz sürekli güncel içeriği ile hizmet vermektedir.

ÖNEMLİ :

a) İş yeri ruhsatınızda “Ekspertiz taşıt test merkezi” veya “Oto Tamir Bakım” yazıyor olması gerekiyor.

b) Cihazları kullanacak elemanlar için, cihazı satan firmadan alınmış cihaz kullanım eğitim sertifikası olması gerekiyor.

Hizmet yeterlilik belgesi almak için iş yerlerinizin TS13805 standardında yazılı kurallara uyması gerekmekte, daha önce web sayfamızda duyurduğumuz gibi en az 2 elaman çalışması ve bu elamanların ustalık, kalfalık belgesi veya mesleki eğitim sertifikası olması gerekmektedir.

TS13805  belgesi alabilmek için herhangi bir aracı firmayı kullanabileceğiniz gibi, işlemleri kendiniz de takip edebilirsiniz.

Eğer işlemleri kendiniz takip edecekseniz, TS13805 standardının en son tadil metnini okumanızı tavsiye ederiz.