Araç Alım Satımı Nasıl Yapılır Gerekli Belgeler

Araç Alım Satımı Nasıl Yapılır 2.el araçların el değiştirmesi al-sat piyasasının hareketliliği ciddi anlamda artış göstermektedir. Sıfır araçlarda bulunan vergiler ve araba almaya ayrılan bütçelerin durumundan kaynaklı olarak araba alım satımı işlemleri nasıl yapılır, araba alım satımında hangi belgeler gerekir gibi aramalar için sizlere destek olmak rehberlik etmek adına güncel blog yazımızı paylaşıyoruz.

İzmir oto ekspertiz 2.el araç alımlarında araç durumunu öğrenmek adına daima yanınızda..

Satın alma işlemi noterde gerçekleşmektedir. Alıcı ve satıcının birlikte notere gitmesi gerekiyor. Ancak bu durumdan önce edinmeniz gereken, işlemlerin yapılması için bazı belgeleri yanınızda bulundurmanız lazım.

Satın alınacak olan aracın motorul taşıtlar vergisi  (mtv) ve trafik cezası, trafik borcu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Satın alınacak araç borçlu ise devir işleminden önce muhakkak ödenmesi gerekmektedir.

Bu durumun ardında akla gelen soru ise araç muayenesi. Satın alırken araç muayenesi engel oluşturmaz ama muayene yapılmayan bir aracın alınması satma işleminden sonra ödeme çıkartacağı için genellikle tercih edilen araç tipi muayeneli olanlardır.

2.el araba için hangi belgeler lazım? İkinci el araba alacağım gerekli belgeler nelerdir? 

  • Ruhsat veya tescile ilişkin geçici belge
  • Trafik belgesi
  • Nüfus cüzdanı / fotokopi olarak ayrıca bulundurulması önerilir
  • Ehliyet

Noterde araç alım satımında sistem nasıl ilerlemektedir..

Belirttiğimiz belgeler ile notere gittiğinizde evrak kontrolünü ilgili personel kontrol eder.  Alıcı ve satıcıya ait kimlik bilgileri Kimlik paylaşım Sistemi’nden sorgulanır. Sonrasında satışa yönelik işleyiş devam etmektedir. Aracın satış, devir ve tesciline yönelik olumsuz bir durum olup olmadığına bakılır. Olumsuzluk yok ise satış sözleşmesinin hazırlanması aşamasına geçilir.

Noterde bulunan yetkili tarafından hazırlanan sözleşmenin, alıcı, satıcı ve noter tarafından imzalanması ile satış işlemi gerçekleşmiş olur. Bir sonraki işlem ise tescildir. Satışın başarılı olması, engelleyici bir nitelik taşımaması için için sözleşmeden yer alan tüm bilgilerin elektronik ortamda tescile, sicile gönderilmesi gerekir. Burada alıcı ve satıcı ile imzalanan sözleşme ödeme yapmanız için bulundurulması gerekenler arasındadır. Sözleşmeyi alarak noterin veznesine gidip vergi, harç, noter ücreti gibi ücretlerin ödemesini yapmanız gerekmektedir.

Vezne ödemesi sonrası makbuz sicile bildirilir. Bundan sonraki aşamada aracın yeni sahibi için tescil sağlanmış olur.  Aracın yeni sahibi olan alıcıya geçici olarak noterden tescil belgesi verilir. Aslı olan belge ise verdiğiniz adrese posta ile teslim edilmektedir. Burada bahsettiğimiz genel hatları ile satış işlemlerinde karşılaşılan durumlardı. Bundan sonra yapılması şart olan ilk işlem araç satın alımından sonra ki ilk 10 gün içinde trafik sigortası yapılmasıdır.

Değerli müşterilerimiz için hazırlanan makale tamamen bilgilendirici nitelik taşımakta olup, satış sırasında yapılacak işlemler, gerekli belgeler alıcı ve satıcıyı sorumlu kılmaktadır. İzmir oto ekspertiz ailesi olarak tecrübe ve araç durum kontrolleriniz için yanınızda yer alarak güvenilir rapor sunmaktan keyif duyuyoruz.

Araç alım satım konusuna ek olarak sahip olduğunuz araç ve araçlar hakkında detaylı bilgi almak için, aracınızın durumunu öğrenmek için oto ekspertizde ne gibi kontroller yapılıyor merak ediyorsanız anasayfa bölümünde yer alan konulara göz atabilirsiniz.